Bierzmowanie

Sakrament bierzmowania; który wyciska charakter i przez który ochrzczeni, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, są ubogacani darem Ducha Świętego i doskonalej łączą się z Kościołem, umacnia ich i ściślej zobowiązuje, by słowem i czynem byli świadkami Chrystusa oraz szerzyli wiarę i jej bronili.

Ochrzczeni przechodzą dalszy etap chrześcijańskiego wtajemniczenia przez sakrament bierzmowania. Przez dar DUCHA ŚWIĘTEGO wierni zostają bardziej upodobnieni do Chrystusa i umocnieni, aby składali Mu świadectwo. Ich dusze otrzymują niezniszczalny charakter, czyli znamię Pańskie.

Kościół przypomina:

• obowiązkiem rodziców jest troska o przygotowanie dzieci do sakramentalnego życia, formowanie ducha wiary i pobożności,
  • kandydat do bierzmowania powinien być ochrzczony i znajdować się w stanie łaski,
  • bierzmowanym towarzyszy świadek (człowiek dojrzały, należący do Kościoła Katolickiego, który przyjął: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Najczęściej powinien to być chrzestny, rodzic lub osoba wybrana przez kandydata do bierzmowania,
  • szafarzem sakramentu jest biskup,
  • sakramentu bierzmowania udziela się przez namaszczenie krzyżem na czole, którego dokonuje się przez włożenie ręki na głowę i przez słowa: "Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego",
  • bierzmowanie obowiązkowo poprzedza odpowiednia katecheza,
  • sakramentu bierzmowania udziela się w czasie Mszy Św.

Przez łaskę Chrystusa ludzie otrzymują udział w Bożej naturze, co w pewnym stopniu przypomina narodzenie do życia przyrodzonego, jego rozwój i podtrzymywanie. Wierni, odrodzeni przez chrzest, zostają umocnieni przez sakrament bierzmowania i w Eucharystii otrzymują pokarm życia wiecznego. W ten sposób przez sakramenty chrześcijańskiego wtajemniczenia w coraz większym stopniu osiągamy skarby życia Bożego.

Aby uzyskać sakrament bierzmowania należy przedstawić:

• akt chrztu (dla osób ochrzczonych w kościołach innych niż w parafii Wniebowzięcia NMP w Praszce
  • obecnie do bierzmowania przygotowuje się młodzież z kl  I szkół średnich i VIII szkoły podstawowej

Dalsze przygotowanie w ramach katechezy przy parafii dla dzieci z kl. VI, VII