Witamy na stronie Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce
  rozdzielnik_krotki  

  rozdzielnik_krotki  

Wydarzenia

 

Rekolekcje Wielkopostne

Rok Jubileuszowy 2025

 

 

 

Drodzy Siostry i Bracia,

papież Franciszek otworzył uroczyście Rok Święty Jubileuszowy 2025 w Wigilię Bożego Narodzenia roku Pańskiego 2024, a zamknie go w Uroczystość Objawienia Pańskiego w roku 2026.

'Rok jubileuszowy', inaczej 'rok święty', to w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej przede wszystkim rok szczególnej łaski od Boga charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem.

 

Jubileusz ten został uroczyście ogłoszony w bulli papieskiej 'Spes non confundit' (Nadzieja zawieść nie może)

 

W starożytnym Izraelu rok jubileuszowy zwykle wypadał co 50 lat.

Za sprawą papieża Pawła II (+1471) ustalono, iż okres pomiędzy jubileuszami w Kościele katolickim będzie trwał 25 lat.

 

Logo Roku Jubileuszowego przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody.

 

Postać stojąca na samym przodzie przylega do krzyża.

Jej postawa jest znakiem nie tylko wiary, ale również nadziei pokładanej w Chrystusie. Warto przyjrzeć się falom i sile, która je wywołuje, aby zauważyć, że pielgrzymka życia nie zawsze odbywa się po spokojnych wodach. Dolna część krzyża, swym kształtem przypomina kotwicę, stabilizującą łódź podczas wysokiej fali. Kotwica była często używana jako metafora nadziei. Krzyż nie jest statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy, ale zapewniając o swojej obecności i dając poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei.

Wreszcie kolorem zielonym wyraźnie widać motto jubileuszu 2025:  Pielgrzymi Nadziei.

 

 

Rok Święty ma wiele znaków łaski, ale najważniejszym z nich jest PIELGRZYMKA - przede wszystkim do Rzymu, ale również do Ziemi Świętej, albo - dla tych, którzy nie mogą odbyć takiej podróży - do własnej katedry, albo innego kościoła wskazanego przez biskupa.

 

W naszej diecezji odpust można zyskać w takich oto świątyniach:

Przede wszystkim Matka wszystkich kościołów naszej Archidiecezji, czyli czcigodna Bazylika Metropolitalna pw. Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa  w Częstochowie – Archikatedra Częstochowska.

 

Ponadto, na znak jedności Kościoła Częstochowskiego ze Stolicą Piotrową, będą to także kościoły podniesione do godności bazylik mniejszych:

 

-     Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Kaplicą Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie;

 

-     Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach – Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Uzdrowienia Chorych;

 

-     Bazylika Mniejsza pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu – Kolegiata Zawierciańska. 

 

By podkreślić łączność wszystkich czterech regionów Archidiecezji Częstochowskiej, kościołami jubileuszowym będą także dwie pozostałe kolegiaty, a zatem:

 

-     Kolegiata pw. Bożego Ciała w Wieluniu – Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej;

 

-     Kolegiata pw. Św. Lamberta w Radomsku.

 

Ku uczczeniu Matki Najświętszej, której w Roku Nawiedzenia wzywamy dla ocalenia miłości i życia naszych rodzin, jako kościół jubileuszowy wyznacza się także:

 

-     Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej, Patronki Rodzin w Żarkach – Leśniowie.

 

 

Wierni, którzy oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami Papieża, będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc, aby wziąć tam udział we Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory), Drodze Krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu Akatyst lub nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią.

 

Wierni będą również mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.

 

Potrzebujemy odpustu, gdyż każdy grzech pociąga za sobą konsekwencje: musi być odpokutowany albo na ziemi albo w czyśćcu.

 

Tak więc w naszym słabym i skłonnym do zła człowieczeństwie trwają „pozostałe skutki grzechu”. Są one usuwane przez odpust, zawsze dzięki łasce Chrystusa, który, jak pisał św. Paweł VI, jest „naszym «odpustem»” (Franciszek, Spes non confundit).

 

 

 

 


Niedziela Słowa Bożego 2025

https://archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1737712801/1737714591.jpg


Piesza Pielgrzymka

Plakat2024


PARAFIALNA INTEGRACJA

W środę 19 czerwca podczas pikniku integracyjnego bawili się wspólnie ministranci oraz dzieci ze scholek z Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strojcu oraz Parafii Wniebowzięcia NMP w Praszce. Spotkanie pełne pozytywnych emocji było nie tylko okazją do miłego spędzenia czasu, ale także podsumowania pracy w kończącym się roku szkolnym.
Na placu wiejskim w Rosochach, które były gospodarzem pikniku, zgromadziło się blisko pięćdziesięcioro młodych ludzi. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy a zakończyło śpiewem i Apelem Jasnogórskim. Nie zabrakło też rozgrywek sportowych oraz tańców. W meczu piłki nożnej naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje ministrantów oraz scholek z obu parafii. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał Leszek Grygiel. Dziewczyny rozegrały również turniej siatkarski a po wysiłku fizycznym wszyscy posili się kiełbaskami upieczonymi na ognisku oraz słodkościami przygotowanymi przez mamy uczestników spotkania. 
Serdecznie dziękujemy pani sołtys oraz radzie sołeckiej Rosoch za udostępnienie miejsca do wspólnej zabawy, rodzicom dzieci za pomoc w organizacji a ks. proboszczowi Tomaszowi Kanusowi, ks. proboszczowi Jerzemu Grąbkowskiemu i ks. wikariuszowi Adamowi Koniecznemu za wsparcie wspaniałej inicjatywy.
Dzieciom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz zapraszamy do uczestnictwa w parafialnych wspólnotach scholek i ministrantów.
P. Kasia i p. Ania.

 

zobacz zdjęcia w Galerii

 

 


Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej Parafii

SZCZEGÓŁOWY PLAN PEREGRYNACJI

Wtorek, 30.04.AD 2024r.

17.00 – Maryjne Nabożeństwo oczekiwania

17.15 – Uroczysta procesja na miejsce przybycia Obrazu Matki Bożej i dalsze modlitewne oczekiwanie,

17.30 – Powitanie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i procesjado kościoła

18.00 - Msza Święta na rozpoczęcie Peregrynacji.

19.15 – Słowo o historii peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiej w naszej Ojczyźnie,

19.30 -  20.00 – Modlitewne czuwanie Scholii

20.00 - 21.00 – I i II część różańca – Koło Emerytów, Grupa Św. Ojca Pio, Stowarzyszenie Janko Muzykant, Caritas

21.00 – 21.30 - Apel Jasnogórski

21.30 – 22.30 – III i IV część różańca – Róże Różańcowe

22.30 – 24.00 – Akatyst ku czci Bogurodzicy – Prowadzą Siostry i Rodzice dzieci przedszkolnych

24.00 – 1.00 Msza Święta dziękczynno-błagalna za dar powołania i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne celebrowana przez księży pochodzących z parafii.

 

Czuwanie mieszkańców poszczególnych wiosek i ulic.

 

1.00 – 2.00 -  czuwanie modlitewne: ul Mickiewicza bloki: 2, 4 6, 10, 22, Sienkiewicza, Kilińskiego, Chopina, Wodna, Żeromskiego

2.00 – 3.00 -  czuwanie modlitewne: Ul. Warszawska, Pod Rosochami, Trzeciego Maja i domki jednorodzinne, Kaliska, Kościuszki, domy prywatne, Powstańców Śl.  i Prusa

3.00 – 4.00 - czuwanie modlitewne: Fabryczna – bloki: 3,5, Senatorska i Pl. Grunwaldzki, Senatorska bloki: 35, 54, 54A, Piłsudskiego, Słowackiego, Słoneczna

4.00 – 5.00 - czuwanie modlitewne: Styczniowa i Listopadowa domy prywatne i Styczniowa  bloki: 12,14, Boczna, Byczyńska, Gorzowska, Kopernika – bloki: 10A, B, C,  D, E, F,G

5.00 – 6.00 – Sportowa, Kopernika, Domy Prywatne, Rozterk, Skotnica, Szosa Gańska,

 6.00 – 6.30 – Zanurzenie w ciszy Serca Jasnogórskiej Pani (modlitwa w ciszy)

6.30 – 7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP 

7.00 – 8.00 - Msza Święta

8.00 – 9.00 – I część z rozważaniami – 2 Róże różańcowe w intencji Rodzin z bł Rodziną  Ulmów.

9.00 – 10.00 – II część z rozważaniami – 2 Róże różańcowe światła – za Duchowieństwo ze Bł Stefanem Wyszyńskim

10.00 – 11.00 – Msza Święta dla chorych i ludzi w podeszłym wieku

11.00 – 12.00 - III część z rozważaniami – 2 Róże różańcowe bolesna za Ojczyznę ze św. Janem Pawłem II

12.00- 13.00 – Nabożeństwo z błogosławieństwem niemowląt, dzieci przedszkolnych szkolnych oraz matek w stanie błogosławionym

13.00 – 14.00 – IV część z rozważaniami – 2 Róże różańcowe Chwalebne Za dusze w czyśćcu cierpiące ze św. Faustyną Kowalską.

14.00 – 15.00  - Czuwanie – Domowy Kościół

15.00 – 15.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.30 – 16.00 – Nabożeństwo majowe

16.00 – 17.00 – Msza Święta na zakończenie Nawiedzenia.

17.00  - Pożegnanie Matki Bożej w kopii Jej Jasnogórskiego wizerunku

 

 


Misje Święte

Drodzy Parafianie333 20241 

 

 

 


Adoracja: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota

CZUWANIA


Drpga Krzyżowa ulicami parafii


Ekstremalna Droga Krzyżowa


Linki

Ofiara na remont organów

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Wniebowzięcia NMP W Praszce, siedziba: 46-320 Praszka, ul. Parafialna 1.